Budowa inwestycji zakończyła się powodzeniem – czas odebrać mieszkanie od dewelopera. Jakich formalności możesz się spodziewać, zanim na dobre wprowadzisz się do nowego lokum i na co zwrócić uwagę odbierając klucze od swojego wymarzonego domu, aby uniknąć późniejszych problemów?

Odbiór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Zanim podpiszesz dokumenty potwierdzające zgodność wykonanego projektu z założeniami, dokonaj dokładnych oględzin lokalu. Zajmie to trochę czasu, ale warto skupić się na każdym szczególe, aby później uniknąć nieprzyjemności i próby dowiedzenia swoich racji. Przede wszystkim zwróć uwagę na odpowiednie osadzenie okien i parapetów – błędy budowlane to bardzo częsty problem wśród deweloperów, a źle zamontowane okna mogą znacząco wpłynąć na komfort użytkowania mieszkania. Upewnij się, że ściany i podłogi są równo wykończone i nie posiadają pęknięć na ich powierzchni. Warto zwrócić również szczególną uwagę na sposób umieszczenia skrzydeł drzwiowych oraz ich bezproblemowe otwieranie i zamykanie – źle zamontowane drzwi mogą uniemożliwić prawidłowe wyłożenie wykończenia podłóg. Równie ważne jest dokładne przeanalizowanie:

  • - doprowadzenia mediów
  • - dostępności odpływów
  • - atestów – na przykład drzwi antywłamaniowych, jeżeli są na wyposażeniu
  • - działania wentylacji

Takie oględziny powinny być przeprowadzane w asyście zaufanego specjalisty, który jednoznacznie określi, czy oddany do użytku lokal spełnia wszystkie normy budowlane, jest bezpieczny i nie posiada żadnych wad, które mogłyby utrudniać codzienne użytkowanie. Jeżeli błędy te nie zostaną wykazane w protokole, dociekanie winy dewelopera może być znacznie utrudnione.

Odbiór mieszkania od dewelopera – protokół odbioru

Taki dokument jest sporządzany podczas odbioru technicznego, czyli oględzin po wykonanych pracach budowlanych – przypomina listę kontrolną, na której powinny być wypisane wszystkie usterki znalezione podczas oględzin i wady, których naprawa leży w gestii dewelopera i jest przez niego podpisywany. Jednakże inwestor może w czasie 14 dni odwołać się od znajdujących się w dokumencie informacji. Protokół zawiera również datę przeprowadzenia przeglądu lokalu. Podczas odbioru lokalu sprawdzany jest ogólny stan techniczny oraz zgodność z normami budowlanymi i umową deweloperską.

Formalności przy odbiorze mieszkania od dewelopera – meldunek i notariusz

Aby zameldować się w nowym mieszkaniu i prawnie posiadać je jako miejsce stałego pobytu, konieczne jest uprzednie wymeldowanie się z poprzedniego miejsca zamieszkania. W celu dokonania formalności związanych z tym procesem niezbędna będzie przedwstępna umowa kupna-sprzedaży oraz protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania.

Ostatnim elementem, który musi zostać spełniony, aby być pełnoprawnym właścicielem nieruchomości, jest podpisanie umowy przyrzeczonej – to w niej deweloper ustanawia własność lokalu mieszkalnego i zakłada osobną księgę wieczystą. Podpisanie aktu notarialnego, bo tym jest umowa przyrzeczona, odbywa się po odbiorze mieszkania i zatwierdzeniu jego stanu. Notariusz przenosi prawo własności na nabywcę oraz przypisuje odpowiednie udziały w nieruchomości wspólnej.

Formalności przy odbiorze mieszkania od dewelopera – media

Gdy już mieszkanie zostanie odebrane, warto od razu zająć się przepisaniem liczników. W tym celu należy udać się do dostawców mediów – wody i energii elektrycznej. Aby dopełnić formalności niezbędny będzie protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania. Tam podany jest numer, a także stan licznika, na podstawie którego w przyszłości naliczane będą opłaty za media. Przepisując liczniki prądu, należy jeszcze wybrać odpowiednią grupę taryfową, jak i szacunkowe zużycie roczne – są to niezbędne informacje, bez których nie dojdzie do sporządzenia umowy.

Odbiór mieszkania powinien być przeprowadzony w oparciu o obowiązujące prawo i w odpowiednim terminie. Dopilnowanie wszelkich formalności jest niezbędne, aby móc w pełni cieszyć się nowym mieszkaniem. Odpowiednio sprawdzone mieszkanie pod względem technicznym i budowlanym jest gwarancją bezpieczeństwa i satysfakcji z zakupienia nowej nieruchomości.