W końcu! Odebrałeś już swoje mieszkanie. Teraz czeka Cię jego metamorfoza. Ze stanu deweloperskiego do stanu, w jakim będziesz je użytkować. Od czego zacząć i na czym skończyć wykańczanie mieszkania? Wkraczasz do surowego wnętrza, po jego odbiorze. Pojawia się w głowie wizja tego, jak będzie ono wyglądać już zaaranżowane. Jaki jest koszt wykończenia mieszkania pod klucz?

Kosztorys wykończenia mieszkania – O czym pamiętać i jak zrobić taki kosztorys?

Zaplanowanie remontu wykończeniowego wiąże się jednak z pewnymi krokami. Planowanie wykończenia i kosztorys. Biorąc kredyt na mieszkanie, możesz też wziąć kredyt na wykończenie mieszkania. Jeżeli tego nie zrobiłeś, taki kredyt na wykończenie mieszkania możesz wziąć w każdej chwili. Przejdziesz jednak po raz drugi przez te same formalności jak w przypadku kredytu na zakup. W oszacowaniu budżetu na wykończenie mieszkania pomoże Ci kosztorys.

Podczas sporządzania kosztorysu wykończenia mieszkania należy uwzględnić poprawki związane z zamontowanymi instalacjami. Koszt związany z poprawkami i wykończeniem zależy ściśle od naszej lokalizacji. W większych miastach zapłacimy zdecydowanie wyższe kwoty niż w małej miejscowości. Jednak dla przykładu spróbujemy wycyrklować uproszczony koszt wykończenia łazienki tzn. białego montażu.

Biały montaż – wykończenie łazienki – uproszczony kosztorys wykończenia

W skład przykładowego kosztorysu na wykończenie łazienki (około 5 mkw) powinny znaleźć się takie podpunkty jak:

1. zakup materiałów i sanitariów – łączny koszt od 1650 zł
 • - kabina prysznicowa od 600 zł
 • - umywalka od 300 zł
 • - armatura, bateria od 150 zł
 • - podwieszane WC od 600 zł
2. wykończenie podłogi – łączny koszt od 380 zł bez montażu
 • - fuga od 40 zł
 • - płytki podłogowe od 300 z
 • - klej do płytek od 40 zł
 • - robocizna – w zależności od miejsca zamieszkania od 250 zł do 500 zł
3. wykończenie ścian – łączny koszt bez montażu ok. 590 zł
 • - płytki ścienne od 450 zł
 • - fuga od 80 zł
 • - klej do płytek od 60 zł
 • - robocizna – w zależności od miejsca zamieszkania od 800 zł do 1600 zł
4. montaż urządzeń sanitarnych
 • - WC od 80 zł
 • - prysznic od 350 zł
 • - umywalka od 100 zł

Do takiego kosztorysu można wliczyć jeszcze konsultację z architektem wnętrz. Koszty wykończenia można zmniejszyć, o ile potrafimy sami wykonać takie rzeczy jak: układanie płytek czy montaż urządzeń. Na przykładzie kosztorysu łazienki, możesz stworzyć kosztorys wykończenia kuchni czy salonu.

Jak zaplanować kolejne etapy wykończenia mieszkania?

Wchodzisz do pustego mieszkania i co dalej? Szczegółowy plan działania pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Dodatkowo prace będą przebiegały o wiele sprawniej niż w przypadku, gdy takiego remontowego planu działania nie będzie. Dobrze jest zatrudnić fachowca od aranżacji wnętrz, który uwzględni lub przejrzy Twój plan i wniesie do niego swoje uwagi. Mając wizje pomieszczeń w nowym mieszkaniu, dostosuj do nich elektrykę i hydraulikę. Nowe rozłożenie elektryki jest częstym zabiegiem, jaki wykonuje się w jeszcze surowym stanie deweloperskim. Jest to jak najbardziej odpowiedni czas, ponieważ jeszcze wtedy kłucie ścian nie sprawi takiego problemu, jak w przypadku, gdy ściany są już pomalowane, czy gdy położona jest na nich tapeta lub kafle. Rozplanowanie pomieszczeń tym stanie jest ważne, jeżeli chodzi o wszystkie kable. Można je wtedy estetycznie schować w ścianie. Tyczy się to również kabli od telewizji czy Internetu.

Koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego – Koszt wykończenia mieszkania pod klucz

Uogólniając koszta wykończenia mieszkania pod klucz, płaci się najczęściej od 1000 zł/mkw. do 1500 zł/mkw. w zależności od miejscowości. Taka kwota pozwoli Ci wykończyć mieszkanie w średnim standardzie. Jednak ze względu na sytuacje, panującą w naszej gospodarce, koszty mogą wzrosnąć nawet do 4000 zł/mkw. Taki koszt jest podyktowany wzrostem cen za usługi i materiały. Najwięcej za wykończenie mieszkania pod klucz zapłacimy w Warszawie, najmniej zaś w okolicach Zielonej Góry, gdzie mieszkania są zdecydowanie tańsze.