Kupno mieszkania to przyjemny, ale skomplikowany proces. Kupując mieszkanie na kredyt, trzeba dokładnie zaplanować swoje działania, krok po kroku i wiedzieć, czy obecny proces zakupu jest właściwy. Wtedy na pewno kupisz nieruchomość, która będzie pasowała do Twojego budżetu, realnej ceny rynkowej i będzie służyć Twoim potrzebom wystarczająco długo. Jak wygląda proces zakupu mieszkania na kredyt i ile to wszystko kosztuje? Poniżej znajdują się wszystkie kroki, które należy podjąć przy zakupie mieszkania.

Wybór mieszkania – ocena potrzeb i oczekiwań – mieszkanie na kredyt krok po kroku

Skontaktuj się z przedstawicielami handlowymi. Oglądaj interesujące Cię projekty mieszkań i apartamenty odpowiadające Twoim potrzebom, a także wybieraj i sprawdzaj lokalizację mieszkania. Zastanów się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Jest to jedna z najważniejszych kwestii. Jeśli nie wiesz, czego oczekujesz od mieszkania i jakie masz cele, wybór będzie trudny.

Identyfikacja priorytetów i ustalenie dodatkowych wymagań – mieszkanie na kredyt od dewelopera

Jakie są najważniejsze wymagania dotyczące nowego mieszkania? Mogą to być np.: lokalizacja, obszar miejski/wiejski, rok budowy, liczba pokoi, sąsiedztwo, komunikacja, dostęp do dróg szybkiego ruchu, koszty. Wyraźne ustal priorytety. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas. Zastanów się też, jakie dodatkowe funkcje są pożądane, ale niekonieczne. Skonsultuj się z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami. Jeśli szukasz wymarzonego domu, pośrednik pomoże Ci nazwać twoje wyobrażenia jasnymi i klarownymi słowami — wtedy sen o wymarzonym mieszkaniu może stać się rzeczywistością.

Ocena możliwości budżetowych, sprzedaż starego mieszkania, sprawdzanie rynku w internecie

Kupując mieszkanie na kredyt, ważne jest, by odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Oto niektóre z nich:

  • - Ile możesz wydać na mieszkanie?
  • - Czy bank udzieli Ci kredytu na mieszkanie?
  • - Jak długo będziesz szukać mieszkania?
  • - Chcesz wziąć kredyt na mieszkanie sam, czy zrobić to z kimś?

Jeśli przed zakupem nowego mieszkania nie trzeba sprzedawać aktualnego, świetnie — kupowanie będzie dużo łatwiejsze. Dlaczego? Zdarza się, że niektórzy znajdują swoje wyśnione mieszkanie, ale najpierw muszą sprzedać to, w którym mieszkają obecnie. Niestety często, po jakimś czasie znalezione mieszkanie przestaje być dostępne i ma już nowych właścicieli. Pamiętaj też, o tym, by samemu sprawdzać informację na temat mieszkań, ich cen, kredytów i kosztów. Dowiaduj się i pytaj, jakie są warunki umowy, dodatkowe koszty, opłaty administracyjne, warunki zmiany umowy, warunki wcześniejszej spłaty kredytu itp. Korzystaj z porównywarek, rad specjalistów, pomocy księgowej, prawnej i doradców finansowych. Pamiętaj też o tym, że cena znacznej liczby obiektów na portalach z nieruchomościami często nie odpowiada rzeczywistości. Podana cena może być nawet o 50% wyższa niż cena rynkowa.

Decyzja o zakupie mieszkania na kredyt – sprawdzenie dokumentacji i wstępna umowa kupna-sprzedaży

W przypadku kupna mieszkania na kredyt skontaktuj się z przedstawicielem handlowym dewelopera po uzyskaniu wstępnej odpowiedzi z banku. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi z banku możesz zacząć uzgadniać przedwstępną umowę kupna mieszkania z przedstawicielem. Dzięki tej umowie zobowiązujesz się do kupna wskazanego przez Ciebie mieszkania. Na tym etapie warto skorzystać z wiedzy prawnika. Nie zapomnij sprawdzić, czy dokumenty są w porządku i nie ma w nich żadnych kruczków, na przykład: załączniki, dodatkowe zobowiązania, zezwolenie na sprzedaż przez bank czy niezapłacone podatki.

Przygotowanie do podpisania głównej notarialnej umowy sprzedaży

Uzgodnij z bankiem wszystkie warunki kredytu. Upewnij się, że masz ważne dokumenty tożsamości. Bez nich transakcja nie dojdzie do skutku i możesz stracić wpłaconą zaliczkę. Następnie podpisujesz z notariuszem główną umowę kupna-sprzedaży. Gratulacje! Jesteś już właścicielem nowego mieszkania.