Jak poprawić izolację akustyczną ścian mieszkań? Jakich materiałów użyć, by wyciszyć mieszkanie w bloku?

Mieszkając w mieście, ludzi otacza wszelki hałas. Wielu zastanawia się jak wyciszyć mieszkanie. Codziennie słyszymy odgłosy przejeżdżających samochodów, muzykę sąsiadów, głośne rozmowy czy tupot butów z mieszkania wyżej. Jak można zredukować taki hałas? Cisza w mieszkaniu to gwarancja zdrowego snu i nienadszarpniętych nerwów.

Osiągnięcie całkowitej ciszy w nowoczesnym apartamentowcu czy starym bloku z płyty jest bardzo trudne. Aby pozbyć się hałasu, musisz wykonać częściowy lub pełny zestaw prac izolacji akustycznej w swoim mieszkaniu. Wymaga to znacznych nakładów finansowych i czasu. Jednak jeśli chęć życia w spokoju jest dla Ciebie droższa, radzimy przeczytać nasz artykuł, z którego dowiesz się, jak odizolować swoje mieszkanie od hałasu i jakich materiałów użyć do wyciszenia mieszkania w bloku.

Jeśli chcesz chronić swój dom przed niepożądanym hałasem, powinieneś poszukać sposobów i środków izolacji akustycznej. Możesz zabezpieczyć się, nie tylko dobierając odpowiednie materiały budowlane, ale także współpracując z sąsiadami — w przeciwnym razie, Twoje wysiłki będą bezwartościowe. Zanim zaczniesz izolować dźwięk w mieszkaniu, poznaj rodzaje i źródła irytującego hałasu. Jednak, aby pozbyć się hałasu, niekiedy wystarczy zaizolować tylko pewien element konstrukcji mieszkania.

Jakie są rodzaje hałasu w mieszkaniu? Poznaj rodzaj hałasu i dobierz do niego odpowiednią izolację

Ludzie mieszkający w dużych blokach, zwłaszcza w starszych blokowiskach, często cierpią z powodu dźwięków przenoszonych przez powietrze, które przenikają przez ściany, połączenia między panelami lub otworami w nich. Do tego hałasu często przyczyniają się dźwięki uderzeniowe z konstrukcji żelbetowych i rurociągów. Hałasy te dzielimy na:

  • - Hałas falowy — przenoszony drogą powietrzną od źródła do błony bębenkowej za pomocą fal dźwiękowych. Hałas fal obejmuje — głośną muzykę, rozmowy na wysokim poziomie, szczekanie psa itd.
  • - Hałas wibracyjny — przenoszony przez drgania wzdłuż ścian pochodzące ze źródła. Hałas wibrujący obejmuje — uderzenie młotkiem w ścianę, działanie wiertarki udarowej lub pralki.

Źródła hałasu w mieszkaniu i sposoby na wyciszenie mieszkania przy ruchliwej ulicy

Pierwszym, najbardziej dokuczliwym jest hałas z ulicy — głównie z okien. Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy? Dźwięk piszczących hamulców, głosy wrzeszczących dzieci i plotkujących babć, szum lecącego samolotu — to wszystko może znacznie uprzykrzyć funkcjonowanie w domu. Możesz pozbyć się hałasu z ulicy, instalując górnej jakości okna z potrójnymi szybami. Zasłony wykonane z gęstego materiału mogą stanowić dodatkowy element izolacji akustycznej. Kolejny dokuczliwy hałas, to dochodzące do naszych uszu dźwięki przez drzwi wejściowe. Aby nie usłyszeć działającej windy lub przekleństw sąsiadów na schodach, wystarczy nie wpuścić dźwięku przez drzwi wejściowe. Wybieraj drzwi uszczelnione materiałem dźwiękochłonnym. Koniecznie zamontuj też uszczelki między skrzydłem drzwi a ościeżnicą. W przeciwnym razie drzwi dźwiękochłonne nie będą spełniały swojego zadania.

Mieszkanie w bloku i dokuczliwie hałasujący sąsiedzi — jak wyciszyć mieszkanie w bloku?

Sąsiedzi potrafią czasem nieźle zajść za skórę. Szczególnie Ci mieszkający po bokach i nad Tobą. Hałas z sąsiednich mieszkań przedostaje się przez ściany, gniazda i szczeliny między panelami podłogowymi. Hałas sąsiadów to najczęstszy powód, dla którego stosuje się izolację akustyczną w mieszkaniu. Jeśli istnieje tylko jedno źródło uporczywego irytującego hałasu, wystarczy ściana dźwiękochłonna sąsiadująca ze źródłem. Jeśli wszyscy Twoi sąsiedzi mieszkający dookoła Ciebie są hałaśliwi, zostaje wykonanie pełnej izolacji akustycznej mieszkania.

Jak wyciszyć mieszkanie? Metody izolacji akustycznej

Jakie są najskuteczniejsze metody izolacji od dźwięków w mieszkaniu? Sprawdź je i wybierz izolację akustyczną, która będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Izolację akustyczną ścian, sufitów i podłóg wykonuje się na trzy sposoby:

  • - Rama – ta metoda polega na zamontowaniu prowadnic na ścianie w celu przytwierdzenia paneli okładzinowych. Pomiędzy prowadnicami umieszczony jest materiał dźwiękochłonny a za nim płyty odbijające dźwięk. W niektórych przypadkach, np. w studiach nagraniowych, płyty nie odbijają fal dźwięku, ale go pochłaniają.
  • - Montaż paneli i membran — w tym rozwiązaniu materiał dźwiękochłonny jest układany lub przyklejany bezpośrednio do ściany, podłogi lub sufitu. Panele i membrany są następnie otynkowane lub pokryte cienkimi panelami. Przy odpowiedniej technologii montażu płyt lub membran jakość izolacji akustycznej nie ustępuje metodzie ramowej, a koszt finansowy jest znacznie niższy.

"Pływająca" – ta metoda jest stosowana tylko do izolacji akustycznej podłogi. Jak wyciszyć mieszkanie od sąsiada z dołu? Na izolacji z płyt z wełny skalnej kładzie się podłogę oddzieloną od ścian elastyczną uszczelką. Konieczne jest również wypełnienie wszystkich pęknięć wokół rur.