Jaka powinna być wilgotność w nowym mieszkaniu przy jego urządzaniu? Wilgotność w mieszkaniu lub w domu ma bezpośredni i znaczący wpływ na jakość naszego życia, a zwłaszcza na nasze zdrowie. Bardzo suche powietrze podrażnia błonę śluzową, a zbyt wilgotne sprzyja rozwojowi pleśni. Idealna wilgotność zalecana przez ekspertów wynosi od 40% do 60% przy temperaturze pokojowej przynajmniej około 20-21 °C, w zależności od rodzaju pomieszczenia i jego zastosowania.

Nie bez znaczenia, odnośnie do wilgotności pomieszczeń, jest również wiek domu i sposób jego budowy. W nowych budynkach wilgotność we wnętrzach jest przez jakiś czas wyższa. Po ukończeniu budowy nowego budynku, tynki wewnętrzne, farby i powłoki wysychają od jednego do dwóch lat. Dlatego już pierwszego roku w nowym mieszkaniu, ogrzewamy je i jak najczęściej wentylujemy. Pamiętaj o tym, że wilgoć w pomieszczeniu jest często zatrzymywana dzięki doskonałemu uszczelnieniu nowych okien.

Jakie czynniki wpływają na wilgoć w mieszkaniu?

Wysoka, niska lub idealna wilgotność wynika z kilku czynników. Oprócz zwykłych czynności domowych, podczas których powietrze jest nasycane parą wodną, ​​takich jak gotowanie, branie prysznica, kąpanie się, suszenie odzieży itp. znaczenie ma też stan techniczny mieszkania lub domu. W szczególności wady, takie jak szczeliny, przez które woda może przedostać się do wnętrza budynku — uszkodzone fundamenty lub ściany domu, uszkodzony dach, nieszczelności w rurach wodociągowych. Czynnikiem, który wpływa również na wilgotność powietrza w mieszkaniu, jest aktualna pora roku i klimat zewnętrzny. W okresie zimowego sezonu grzewczego lub odwrotnie, w okresie letnich upałów jest znacznie niższa wilgotności powietrza w mieszkaniu, a deszczowa pogoda może być przyczyną podwyższenia wilgotności.

Punkty ryzyka — wilgotność w nowym mieszkaniu

Jeśli dom jest słabo ocieplony, w zimnych miejscach w kontakcie z ciepłem wewnętrznym tworzą się pleśnie. Najczęściej w rogach, wokół okien i na balkonie. Pleśń może pojawić się również w niewentylowanej przestrzeni za meblami. Dlatego w nowym mieszkaniu ustawiaj meble co najmniej 5 cm od ścian. Podobnie źle położone fugi płytek i kafelki, jakie możemy znaleźć w łazience, kuchni czy blisko większego akwarium, mogą w swoich szczelinach stworzyć idealne warunki dla rozwoju pleśni. Oznaki ostrzegawcze wysokiej wilgotności to nieprzyjemny, nieświeży zapach tekstylni domowych i zroszone okna. Producenci okien oferują specjalną folię przeciwzroszeniową, którą naciągają pomiędzy szybami lub na szybę zewnętrzną. Tak zabezpieczone okno nie przepuszcza zimna z zewnątrz, dzięki czemu woda nie skrapla się na szybie. Jednak to rozwiązuje tylko kwestię kropli, które mogą spływać po ścianach okiennej szyby, a nie wysoką wilgotność w pomieszczeniu. Wartość idealnej wilgotności można z łatwością przekroczyć podczas kąpieli w małej zamkniętej łazience, podczas prania, a zwłaszcza podczas suszenia dużej ilości prania w jakimkolwiek pokoju. Kuchnia jest również obszarem ryzykownym pod względem rozwoju pleśni.

Zbyt wilgotne powietrze — duża wilgotność w nowym mieszkaniu

Na dużą wilgotność w nowym mieszkaniu wpływa parowanie. W kuchni zastosuj wywietrzniki do kominów oraz szyb wentylacyjny lub klasyczny okap nad kuchenką, lub wyspą. W nowoczesnych kuchniach okap jest wbudowany w płytę grzewczą, gdzie para z garnka przepływa bezpośrednio do wentylatora. Toaleta, łazienka i spiżarnia powinny być wyposażone w wywietrzniki.

Jak regulować wilgotność powietrza w nowym mieszkaniu przy jego urządzaniu?

Wilgotność regulujemy, otwierając okno na niewielką szczelinę — tzw. mikrowentylacja okienna. Na rynku istnieją okna z kanałami wentylacyjnymi lub klapami wentylacyjnymi, które są bezpośrednio w okiennej ramie. Jeśli mamy okna po przeciwnych stronach mieszkania lub usytuowane na krzyż, warto czasem stworzyć przeciąg.

Zbyt suche powietrze w mieszkaniu

Nawilżacz powietrza (parowy, zimny, ultradźwiękowy) zwiększa wilgotność, a oczyszczacze powietrza pełnią również funkcję nawilżacza. Nawilżacz należy włączać w zamkniętym pomieszczeniu i umieszczać na ziemi lub na niższych poziomach. Powietrze jest również nawilżane przez rośliny doniczkowe o dużych liściach.

Jak utrzymać optymalną wilgotność w nowym mieszkaniu?

Niestety nie jest to łatwe. Po pierwsze, ważne jest monitorowanie ogólnego klimatu i wilgotności w pomieszczeniach. Jeśli chcesz zainwestować w swoje zdrowie, na rynku są dostępne higrometry lub elektroniczne termometry z czujnikiem wilgoci. Jeśli chcesz, by Twoje nowe mieszkanie od samego początku nie sprawiało Ci nieprzyjemnych niespodzianek, takie czujniki wilgoci naprawdę mogą być zbawienne.