O co pytać dewelopera przy zakupie mieszkania? Kupowanie od dewelopera to "długofalowa" perspektywa. W międzyczasie może nas zaskoczyć wieloma przeszkodami lub niepewnością. Kupujący może czerpać informacje o deweloperze z internetu, a w późniejszym czasie zapytać poprzednich klientów o doświadczenia z wybraną firmą — to zwykle najlepsze i najbardziej rzetelne informacje.

Kupujący powinien być zainteresowany tym, jak długo firma istnieje na rynku i z jakim rezultatem zakończyła poprzednie projekty. Historia firmy deweloperskiej jest bardzo ważna. Zdarza się, że deweloper kończy pracę po pierwszym projekcie i likwiduje firmę, a właściciele mieszkań z tego projektu nie mogą później składać reklamacji i sprawa trafia do sądu. Nie poprzestawaj na informacjach o tym, czy deweloper jest rzetelny pod względem terminów. Skup się również na jakości wykonanej pracy i użytych materiałach. Niektórzy deweloperzy pozwalają również na zwiedzanie wzorcowego mieszkania.

Zapytaj dewelopera o sposób finansowania projektu

Pierwszą rzeczą, o którą należy zapytać, myśląc o zakupie mieszkania, które do tej pory istnieje tylko jako plan architektoniczny, są pieniądze. Dokładnie sprawdź, jak deweloper sfinansuje budowę Twojego wymarzonego M4.

Jakie są sposoby finansowania inwestycji przez dewelopera?

Jeśli firma posiada własne środki na pokrycie kosztów realizacji, to zwykle są to pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkań w poprzednich lub równoległych projektach. Ta opcja jest dość ryzykowna, ponieważ ewentualna awaria lub trudności w innych inwestycjach, takie jak niskie zainteresowanie kupujących, odbije się na końcowej cenie Twojego mieszkania. Jeśli szacunki firmy nie zostaną spełnione, czyli zysk nie zostanie osiągnięty w wymaganej wysokości, złe założenie może skutkować wstrzymaniem budowy, a nawet całkowitym upadkiem.

Najbezpieczniejsza opcja finansowania projektu budowy

Płaci bank — w tym przypadku plan finansowy jest w całości nadzorowany przez bank, który udzielił deweloperowi kredytu. Dla Ciebie oznacza to większy spokój ducha, ponieważ cała inwestycja jest zabezpieczona finansowo. Bank pełni tutaj rolę potencjalnego zbawiciela, który w razie problemów interweniuje na Twoją korzyść. Z reguły to bank, a nie deweloper jest bardziej zainteresowany doprowadzeniem wszystkiego do pomyślnego końca. Może więc przejąć projekt, a następnie zwrócić pożyczone środki, sprzedając mieszkania. Komplikacje, jakie możesz napotkać przy tego rodzaju finansowaniu, to tylko możliwe odroczenia w budowie. Drugą najbezpieczniejszą opcją jest, gdy budowę finansuje inwestor. Jest to wariant neutralny, zależny od stabilności firmy.

Gdy instytucją finansowania budowy jest Twoja osoba — płacisz Ty, czyli wariant najbardziej ryzykowny

Ta metoda jest pod wieloma względami podobna do pierwszej, ponieważ pieniądze „napływają” do projektu stopniowo, od osób zainteresowanych kupnem mieszkania. Znowu istnieje zależność, w której to budowa zależy od sprzedaży mieszkań, by przynieść niezbędne fundusze. Jeśli więc wyniki sprzedaży nie spełniają oczekiwań, zagraża to pomyślnemu ukończeniu inwestycji.

Piękna wizualizacja to nie wszystko

Wyrafinowane cyfrowe rysunki i zdjęcia Twojego przyszłego domu zawsze wyglądają oszałamiająco. Jednak nie daj się im zwieść. Zwróć szczególną uwagę na liczby i wartości. Obejrzyj wymiary i rozwiązania układu Twojego mieszkania. Szczególnie w przypadku tanich mieszkań problemem może być niewielki rozmiar pomieszczeń, które wizualizacja sprytnie przedstawia jako wystarczająco przestronne.

Obietnice dewelopera kontra plan zagospodarowania przestrzennego

Popyt na nowe budynki rodzi zupełnie nowe lokalizacje. Infrastruktura lub wygląd otoczenia mogą nie zostać dla nich całkowicie rozwinięte. Deweloper najprawdopodobniej przedstawi Ci wszystko jako scenerię z bajki. I nawet jeśli robi to na Tobie jak najlepsze wrażenie, to polecamy zweryfikować jego słowa w odpowiednich miejscach, np. w planie zagospodarowania przestrzennego. W końcu może się okazać, że za dwa lata pod Twoimi oknami zacznie się budowa drogi szybkiego ruchu lub nagle, gdzieś obok „wyrośnie” teren przemysłowy, który mocno zanieczyszcza to świeże i bajkowe powietrze.

Skończenie budowy, odbiór mieszkania, terminy i ewidencja gruntów i budynków

Na koniec omówmy kilka ważnych kwestii, o których zdecydowanie powinieneś porozmawiać z deweloperem. Jedną z nich jest skończenie budowy i odbiór mieszkania. Przecież chcesz wiedzieć, kiedy budynek zostanie zatwierdzony. Alternatywnie, poproś o pełne informacje na temat kolejnych etapów budowy. W takim przypadku data zatwierdzenia musi pojawić się w umowach, które zawierasz z deweloperem.

Sprawdź ewidencję gruntów i budynków

Dowiedz się wcześniej, jak będzie wyglądał wpis w ewidencji nieruchomości. Nowe budynki często nie spełniają ograniczeń, takich jak hałas i nasłonecznienie. Dlatego mogą być użytkowane jedynie jako jednostki mieszkalne, biura/pracownie. Obie opcje obniżają wartość rynkową przedmiotu.