Mieszkanie kupione i wykończone, w taki sposób, że możliwa jest już jego aranżacja. Innym słowem, elektryka, hydraulika, ściany, glazura i malowanie skończone. Teraz nadeszła kolej na urządzanie nowego mieszkania. Od czego więc zacząć?

Funkcjonalna aranżacja przestrzeni

Na czym zaoszczędzić a w co zainwestować urządzając swoją nową kwaterę? Bardzo dobrym pomysłem jest przyjrzenie się swojemu stylowi życia i wykonanie analizy funkcjonalnej. Na początku jednak należy rozplanować, co chcemy po kolei zrobić. Co jest nam potrzebne, gdzie i jak, rozplanowanie użyteczności pomieszczeń. Na tym etapie wyznaczenie charakteru pomieszczeń jest bardzo ważne. Czy na przykład lubimy pracować w sypialni i chcemy zrobić z niej nie tylko miejsce do spania, ale i spokojnej zdalnej pracy? Może lubisz oglądać telewizje podczas gotowania? To jest dobry moment, by przemyśleć właśnie takie specjalnie rozwiązania pod nasz styl życia.

Zastanów się, czego potrzebujesz. Pomyśl, w jaki sposób spędzasz dnie. Czy chodzisz do pracy, czy wykonujesz ją zdalnie kuchnia i miejsce do wypoczynku będą potrzebne zawsze. Jednak w zależności od tego, czy jesz na mieście, czy gotujesz, Twoje wymagania będą inne, odnoście do aranżacji kuchni. Jeżeli często jesz na mieście, możesz zaoszczędzić na urządzeniu kuchni i wybrać standardowe minimum. Zwróć uwagę na funkcjonalne przechowywanie. Tak by szafki czy regały kuchenne mogły być w pełni wykorzystane. Rozplanuj miejsce do segregacji śmieci i tzn. trójkąt roboczy w kuchni, na który składa się lodówka, miejsce do przygotowania posiłków i miejsce do ich obróbki termicznej.

Od czego zacząć urządzanie nowego mieszkania, gdy już rozplanowaliśmy swoją przestrzeń?

Zacznij od łazienki. Jest to pierwsze pomieszczenie, jakie powinno być wykonane i skończone w mieszkaniu. Bez łazienki ciężko będzie funkcjonować nawet ekipie remontowej czy projektantowi wnętrz. W pierwszej kolejności zamontuj urządzenia sanitarne i armaturę łazienkową. Kolejnym krokiem, będą przymiarki odnośnie do mebli kuchennych czy mebli łazienkowych, szaf i zabudowy. Następnie proponujemy urządzić kuchnię. Wykonać rzeczy takie jak wstawienie mebli, podłączenie urządzeń elektrycznych czy gazowych. Po wykończeniu kuchni nadchodzi czas na zamontowanie drzwi wewnętrznych. Nie proponujemy tego robić wcześniej. Może dojść do ich uszkodzeń podczas wnoszenia umeblowania czy sprzętów. Po drzwiach można już wykańczać podłogę listwami i zająć się oświetleniem. Na koniec zostawmy sobie aranżacje dodatków, takich jak wybór karniszy, firan, rolet, ozdób ściennych i inne.

Jak oszczędzić na urządzaniu mieszkania?

Ważną kwestią jest też, aby nie przepłacać. Chcąc urządzić swoje mieszkanie nowocześnie, nie musisz kupować najnowszych rzeczy. Czasem wystarczy się dobrze rozejrzeć po promocjach czy nawet odnowić stare meble. Możesz też wiele zaoszczędzić, kupując przez internet. Do tego takie zakupy są bardzo wygodne. Jednak przy zamawianiu mebli przez internet należy uzbroić się w cierpliwość. Wiele sklepów wykonuje meble na zamówienie klienta. Czas realizacji takiego zamówienia może potrwać nawet kilka tygodni. Pomimo tej niedogodności, warto to zrobić. Będziesz mieć meble takie, jakie chcesz, a do tego nie musisz martwić się ich transportem. Pamiętaj jednak aby kupować z głową i sprawdzać wszystkie wymiary. Dopytywać sprzedawcę i mieć z nim ciągły kontakt.

Na czym nie warto oszczędzać podczas urządzania mieszkania?

Jeżeli ma być to Twoje mieszkanie, nie pod wynajem, to nie oszczędzaj na rzeczach, o których od zawsze marzyłeś. Może to być wymarzona dekoracja czy wykończenie łazienki. Pamiętaj, że takie rzeczy zostaną z Tobą na długie lata, więc jednorazowa inwestycja, w to, co zawsze chciałeś mieć, na pewno się opłaci i sprawi Ci wielką przyjemność. Nie oszczędzaj też na instalacjach elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych. Lepiej zrobić je raz a dobrze, niż później poprawiać i męczyć się z naprawami czy odszkodowaniem dla sąsiada. Jeżeli masz pomysł, a nie jesteś specem od aranżacji, warto zainwestować w projektanta wnętrz. Mając konto na portalu społecznościowym, możesz napisać ogłoszenie/post o prośbę o polecenie dobrego i doświadczonego fachowca, który zaprojektuje Twoje wnętrze w rozsądnej cenie. Dobry research to podstawa. I tyczy się to wszystkiego. Od rozeznania się odnośnie do cen, przez wybranie mebli, aż po trendy w dekoracjach, czy wybór fachowców.