Jaka powinna być wilgotność w nowym mieszkaniu przy jego urządzaniu? Wilgotność w mieszkaniu lub w domu ma bezpośredni i znaczący wpływ na jakość naszego życia, a zwłaszcza na nasze zdrowie. Bardzo suche powietrze podrażnia błonę śluzową, a zbyt wilgotne sprzyja rozwojowi pleśni. Idealna wilgotność zalecana przez ekspertów wynosi od 40% do 60% przy temperaturze pokojowej przynajmniej około 20-21 °C, w zależności od rodzaju pomieszczenia i jego zastosowania.
Nie bez znaczenia, odnośnie do wilgotności pomieszczeń, jest również wiek domu i sposób jego budowy. W nowych budynkach wilgotność we wnętrzach jest przez jakiś czas wyższa. Po ukończeniu budowy nowego budynku, tynki wewnętrzne, farby i powłoki wysychają od jednego do dwóch lat. Dlatego już pierwszego roku w nowym mieszkaniu, ogrzewamy je i jak najczęściej wentylujemy. Pamiętaj o tym, że wilgoć w pomieszczeniu jest często zatrzymywana dzięki doskonałemu uszczelnieniu nowych okien.
Jakie czynniki wpływają na wilgoć w mieszkaniu?
Wysoka, niska lub idealna wilgotność wynika z kilku czynników. Oprócz zwykłych czynności domowych, podczas których powietrze jest nasycane parą wodną, takich jak gotowanie, branie prysznica, kąpanie się, suszenie odzieży itp. znaczenie ma też stan techniczny mieszkania lub domu. W szczególności wady, takie jak szczeliny, przez które woda może przedostać się do wnętrza budynku — uszkodzone fundamenty lub ściany domu, uszkodzony dach, nieszczelności w rurach wodociągowych. Czynnikiem, który wpływa również na wilgotność powietrza w mieszkaniu, jest aktualna pora roku i klimat zewnętrzny. W okresie zimowego sezonu grzewczego lub odwrotnie, w okresie letnich upałów jest znacznie niższa wilgotności powietrza w mieszkaniu, a deszczowa pogoda może być przyczyną podwyższenia wilgotności.
Punkty ryzyka — wilgotność w nowym mieszkaniu
Jeśli dom jest słabo ocieplony, w zimnych miejscach w kontakcie z ciepłem wewnętrznym tworzą się pleśnie. Najczęściej w rogach, wokół okien i na balkonie. Pleśń może pojawić się również w niewentylowanej przestrzeni za meblami. Dlatego w nowym mieszkaniu ustawiaj meble co najmniej 5 cm od ścian. Podobnie źle położone fugi płytek i kafelki, jakie możemy znaleźć w łazience, kuchni czy blisko większego akwarium, mogą w swoich szczelinach stworzyć idealne warunki dla rozwoju pleśni. Oznaki ostrzegawcze wysokiej wilgotności to nieprzyjemny, nieświeży zapach tekstylni domowych i zroszone okna. Producenci okien oferują specjalną folię przeciwzroszeniową, którą naciągają pomiędzy szybami lub na szybę zewnętrzną. Tak zabezpieczone okno nie przepuszcza zimna z zewnątrz, dzięki czemu woda nie skrapla się na szybie. Jednak to rozwiązuje tylko kwestię kropli, które mogą spływać po ścianach okiennej szyby, a nie wysoką wilgotność w pomieszczeniu. Wartość idealnej wilgotności można z łatwością przekroczyć podczas kąpieli w małej zamkniętej łazience, podczas prania, a zwłaszcza podczas suszenia dużej ilości prania w jakimkolwiek pokoju. Kuchnia jest również obszarem ryzykownym pod względem rozwoju pleśni.
Zbyt wilgotne powietrze — duża wilgotność w nowym mieszkaniu
Na dużą wilgotność w nowym mieszkaniu wpływa parowanie. W kuchni zastosuj wywietrzniki do kominów oraz szyb wentylacyjny lub klasyczny okap nad kuchenką, lub wyspą. W nowoczesnych kuchniach okap jest wbudowany w płytę grzewczą, gdzie para z garnka przepływa bezpośrednio do wentylatora. Toaleta, łazienka i spiżarnia powinny być wyposażone w wywietrzniki.
Jak regulować wilgotność powietrza w nowym mieszkaniu przy jego urządzaniu?
Wilgotność regulujemy, otwierając okno na niewielką szczelinę — tzw. mikrowentylacja okienna. Na rynku istnieją okna z kanałami wentylacyjnymi lub klapami wentylacyjnymi, które są bezpośrednio w okiennej ramie. Jeśli mamy okna po przeciwnych stronach mieszkania lub usytuowane na krzyż, warto czasem stworzyć przeciąg.
Zbyt suche powietrze w mieszkaniu
Nawilżacz powietrza (parowy, zimny, ultradźwiękowy) zwiększa wilgotność, a oczyszczacze powietrza pełnią również funkcję nawilżacza. Nawilżacz należy włączać w zamkniętym pomieszczeniu i umieszczać na ziemi lub na niższych poziomach. Powietrze jest również nawilżane przez rośliny doniczkowe o dużych liściach.
Jak utrzymać optymalną wilgotność w nowym mieszkaniu?
Niestety nie jest to łatwe. Po pierwsze, ważne jest monitorowanie ogólnego klimatu i wilgotności w pomieszczeniach. Jeśli chcesz zainwestować w swoje zdrowie, na rynku są dostępne higrometry lub elektroniczne termometry z czujnikiem wilgoci. Jeśli chcesz, by Twoje nowe mieszkanie od samego początku nie sprawiało Ci nieprzyjemnych niespodzianek, takie czujniki wilgoci naprawdę mogą być zbawienne.